تماس با ما

روز شمار:”۷تیر سالروز شهادت شهید بهشتی”

روز شمار:”۷تیر سالروز شهادت شهید بهشتی”

شهید سید محمد حسین بهشتی، در دوم آبان ۱۳۰۷هجری شمسی درخانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدر بزرگوار ایشان از علما اصفهان وامام جماعت مسجد لومبان بودند. وی در چهار سالگی وارد مکتب شد و در مدت زمان کوتاه قرائت قرآن و خواندن نوشتن را آموخت. وی با ورود به دبیرستان به دلیل علاقه به دروس حوزه دبیرستان را رها کرده و وارد حوزه علمیه شدند.

شهید درهجده سالگی به قم رفته ومشغول گذراندن باقی دروس حوزوی در حوزه علمیه قم شدند. ایشان در کنار تحصیل دروس دینی در سال ۱۳۲۷ موفق به دریافت دیپلم ادبیات شدند ودرهمان سال وارد دانشکده الهیات شدند. در سال۱۳۳۰ با اخذ درجه لیسانس به قم برگشته و در دبیرستان حکیم نظامی مشغول تدریس زبان انگلیسی شدند.

درسال۱۳۳۱ازدواج کرده که حاصل این ازدواج دو دختر و دو پسر است. شهید در سال ۱۳۳۳ دبیرستان دین ودانش قم را تاسیس نمودند. در سال ۱۳۳۸ دکترای فلسفه الهیات را اخذ نمودند. در سالهای ۴۱و۴۲ ازسوی ساواک به دلیل فعالیت های سیاسی به تهران عزیمت کردند.

ایشان با پیشنهاد آیت الله حائری و آیت الله میلانی به هامبورگ رفته و سرپرستی مسجد و تشکل مذهبی آنجا راعهده دار شدند، در طی این مدت سفرهایی به عربستان، سوریه، لبنان، ترکیه وعراق به دلیل دیدار با امام خمینی رحمه الله علیه انجام دادند.

وی درسال۱۳۴۹ به ایران بازگشتند و فعالیت های علمی، فرهنگی وسیاسی خود را از سر گرفته و چندین بار توسط ساواک دستگیر شدند .در آذر ۱۳۵۷ به دستور امام خمینی رحمه الله علیه شورای انقلاب راتشکیل دادند.

شهید بزرگوار حزب جمهوری اسلامی را پایه گذاری کرد،هدف حزب شناسایی نخبگان سیاسی و فرهنگی بود.ایشان به عنوان نایب رئیس مجلس خبرگان درتدوین قانون اساسی حضور داشتند. پس ازاستعفای دولت موقت به عنوان وزیر دادگستری و سپس، ازسوی امام رحمه الله علیه به ریاست دیوان عالی کشورمنصوب شدند.

وی سرانجام در۷ تیر۱۳۶۰درحین سخنرانی درتالارحزب جمهوری اسلامی بر اثر انفجار ساختمان حزب توسط منافقین به همراه ۷۲ تن از یارانشان به شهادت رسیدند.

انفورماتیک وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس